Rozhovor so spoluzakladateľom Image Comics Erikom Larsenom

Rozhovor so spoluzakladateľom tretieho najväčšieho komiksového vydavateľstva v USA- Image Comics – Erikom Larsenom o jeho životnom diele.

Erik Larsen (nar. 1962, v okrese Minneapolis v štáte Minnesota) už ako dieťa bol fanúšikom klasických amerických komiksov a japonskej mangy, preto ich aj kreslil. Na strednej škole so spolužiakmi vydával fanzin Graphic Fantasy. Potom pracoval pre niekoľko veľkých vydavateľstiev a prebral úlohu „pencilera“ v Spidermanovi po Toddovi McFarlaneovi. Neskôr na protest proti politike Marvelu voči tvorcom, spolu založili svoje vlastné vydavateľstvo Image spolu s ďalšími legendárnymi autormi. Už v stredoškolsom fanzine Larsen postupne formoval vesmír a postavu svojho celoživotného diela a dodnes vlajkovej lode vydavateľstva Image Comics Savage Dragona. Dragon, tento zelený humanoidný drak,  je policajt v Chicagu, trpiaci amnéziou, ktorý bojuje, vďaka svojej supersile, rýchlemu hojeniu rán, presnej muške,  nie len proti „Superzloduchom“ v uliciach metropoly, ale aj proti svojej temnej minulosti „zlého“ mimozemšťana. Komiksová séria Savage Dragon patrí medzi jeden z najdlhšie neprerušených (tzv. kontinuálnych, alebo ongoing) komiksových serii v USA (v čase písania tohto článku je aktuálne 243. číslo),  nadôvažok v ňom ešte funguje aj reálny čas. Ale viac už v rozhovore so samotným Erikom Larsenom...

Erik Larsen

Erik Larsen

1, Titul Savage Dragon (SD) je najdlhšou komiksovou sériou, na ktorej dodnes sám pracujete...Ako vlastne vznikol? Sám ste hovorili o fakte, že je to vlastne postava, ktorú kreslíte počnúc od detstva a pokračovali ste na strednej škole...kde ste s kamarátmi robili fanzin Graphic Fantasy...

Pôvodne bol Savage Dragon imitáciou Batmana. Vytvoril som ho ešte ako dieťa. Mal masku, jazdil na úžasnom aute ako japonský Speed Racer a samozrejme mal tajnú identitu. Postupne som robil obmeny. Bol to taký proces „skúšania všetkého možného“ (It was just a process of trying this and that). V mojich predchádzajúcich indie komiksoch som dal Dragonovi náhodne vybrané číslo vydania, pretože “skutočné” komiksy neboli vydané pod číslom 1 a niektoré vydania som preskočil, robiac na iných príbehoch. Postava Dragona sa časom vyvíjala. Nakoniec som sa zbavil masky, kapucne a opasku s výzbrojou- prestalo ma ich baviť kresliť. Jeho výnimočnosť  tak prestala byť založená na maskovanej identite. Ešte predtým než som začal publikovať príbehy v stredoškolskom fanzine Graphic Fantasy, som nakreslil  okolo 60 – 70 komiksov rôzneho druhu. Nakoniec som prestal robiť komiksy pre seba a robil ich pre čitateľov. Dragonov príbeh v Graphic Fantasy pokračoval presne tam, kde skončili moje nepublikované komiksy a teda priamo nasledoval pôvodnú kontinuitu deja.

Fanzine Graphic Fantasy

2, Potom sa SD ešte nakrátko objavil v antológii Megaton (resp. Vanguard)...aká bola táto jeho verzia?

Pri Megatonovi som sa rozhodol, že dej sa nemusí striktne držať mojich starších, nepublikovaných komiksov. Uvedomil som si totiž, že v príbehu nenastane zmätok, lebo bolo doslova nemožné, aby moje šuflíkové veci vôbec niekto čítal. Keďže Megaton bol už „profesionálnou“ komiksovou knihou, rozhodol som sa, že sa proste nebudem držať pôvodného materiálu a tak som napríklad priviedol späť Dragonovu manželku. Dragon bol vlastne hosťujúcou hviezdou v príbehu Vanguarda a tak trochu  ho aj zatienil. Ale mimo to sa fyzicky nijako nelíšil od postavy, ktorá sa objavovala ešte v Graphic Fantasy.

3, Keď ste pracovali pre DC a Marvel na všetkých tých úžasných sériách (napr. Superman, Spider-man) nebolo tam pre SD miesto? Respektíve chceli ste ho presadiť aj tam?

Chcel som, ale zároveň som sa ho nechcel vzdať. Vedel som, že ak ho uvediem v ktorejkoľvek z týchto spoločností, na základe ich politiky ho stratím navždy a to proste nešlo. Mal som víziu, že ak raz začnem robiť Dragonove príbehy, chcem to robiť po celý zvyšok svojej kariéry, ale bolo pre mňa ešte priskoro. Veď pred tým než sa oženíte a usadíte, si trochu chcete užiť života. Považoval som to teda za také moje „randiace“ obdobie. ( I thought of this as my dating period.)

 

4, A potom (1992) ste spolu-založili Image...a SD sa stal vlajkovým titulom... aké boli v tej dobe vaše plány s týmto titulom a v čom sa líšila táto, povedzme definitívna verzia postavy? Prečo práve policajt s amnéziou?

Moja pôvodná idea bola vrátiť sa tam, kde som prestal ako dieťa, no nechcel som len tak prerozprávať tie isté príbehy. Takže radšej som napísal iný „východiskový“ bod , z ktorého sa Dragon dostane na rovnaký koniec. Bola to len iná cesta do rovnakej cieľovej roviny. Východiskom bolo napokon literárne a graficky prekoncipovať pôvodné zošity Graphic Fantasy a pozmeniť aj kontinuitu deja. A z tohto bodu som sa konečne mohol vydať do neznáma, na „pole neorané“ s čistým štítom. Graphic Fantasy 1. a 2. boli takto prepracované na Savage Dragona 63. a 65. . Príbeh jeho amnézie pochádzal z komiksu, ktorý som nakreslil v 70-tych rokoch, a znovu-použil v Graphic Fantasy z roku 1982. Prišlo mi, že Chicagský policajt bez spomienok by bol dobrým oslím mostíkom k tomu, aby sa z Dragona stal veterán vládnych služieb, ako to pôvodne bolo v Graphic Fantasy.

Savage Dragon v uniforme.


5, Ako sme už spomenuli...SD je najdlhšie bežiacou komiksovou sériou (od roku 1993), ktorú sám píšete a kreslíte (tuším ste vynechali len jedno jediné číslo)...ako ďalej sa v Image SG menil, pretváral?...pretože špecifikom tohto komiksu je to, že sa odohráva v reálnom čase... Postava starne, má deti, takisto sa mu menia nepriatelia (tzv. superfreaks)...dokonca nedávno mu prevzal „prácu superhrdinu“  jeho syn Malcolm.

Jim Lee (napr. Batman: Ticho, Pozn. red.) kreslil 13. vydanie  Dragona do magazínu Image X Month (špeciál kde si autori vymieňajú svoje príbehy- pozn. red.) , ale trápilo ma vynechať čo i len jedno číslo. Nakoniec som nakreslil môjho vlastného Savage Dragona #13, aby som tak udržal svoju prácu nedotknutú. Čo sa týka samotných zmien Dragonovej vizáže pre potreby vydavateľstva Image- bola to  viac-menej kozmetická záležitosť. Dragon mal svoje vlastné zvláštne funky čaro, ale už mi napríklad jeho plutvička na hlave  a niektoré ďalšie prevleky postáv pripadali zatuchnuté, tak som ich „občerstvil“. Myšlienka umiestniť dej komiksu do reálneho času vzišla z diskusie s fanúšikmi  Marvel a DC titulov. Želali si, aby postavy dospievali s nimi. Ale pre Big Two by to bývala samovražda. Zničilo by to ich ikonické postavy, pretože sa nemohli spoľahnúť na pokračujúcich tvorcov, že vytvoria niečo tak populárne a nadčasové ako Spider-Man alebo Batman. Ale ja som sa mohol spoľahnúť sám na seba, že som schopný vytvoriť nové ikony, tak som tomu dal zelenú.

Savage Dragon verzia od Jima Leeho

Savage Dragon issue 13 - Verzia od Jima Leeho


6, Prezradíte našim čitateľom tajný pôvod SD?

Pozrite si Savage Dragon #0 alebo #150, čo je vlastne reprint. Krátka odpoveď je taká, že bol zlým mimozemšťanským cisárom, ktorému vymyli mozog a bol zanechaný na pospas planéte Zem. Ale je toho oveľa viac než len to...


7, SD sa počas svojej kariéry Chikágskeho policajta spojil (tzv. team-up) s viacerými známymi postavičkami, nie len komiksovými ako Ninja korytnačky, Witchblade, Hellboy (všetky 3 tituly vyšli aj česky, pozn. red.), Spawn, ale dokonca so samotným prezidentom Obamom..

Áno robím to čas od času rád. Vždy som sa rád hral s hračkami iných ľudí a oni zas mohli použiť tie moje (postavy,  pozn. red.) . To ma na mojej práci skutočne baví. Na druhej strane použitie skutočných ľudí kotví komiks v realite a vytvára tak jeho kontinuitu.

 

8, Keď sme pri prezidentoch.. ako to bolo s tým príbehom, kde je prezident Trump...je to akási dystopia...vaša varovná vízia Ameriky?

Nie, nie nebola to divná dystopická budúcnosť. Stalo sa to tu a teraz. Vyobrazoval som tam veľa jeho skutočných priaznivcov a ľudí prítomných na jeho mítingoch.  Takisto som citoval ich komentáre z Facebooku a Youtube. Trump sa stal takým omniprezentným fókusom Ameriky, že som sa tomu rozhodol vyhnúť a postavu hlavného hrdinu nechal emigrovať. V deji Trump postavil mimozemšťanov mimo zákon (am. Illegal aliens- ilegálni imigranti) , čo bola perfektným riešením mimozemskej invázie, ktorá sa odohrala už predtým. Takže Malcolm Dragon a jeho rodina museli emigorvať z USA. Momentálne žijú v Toronte a užívajú si bezplatnú zdravotnú starostlivosť a chutné, handcrafted burgery.

Savage Dragon a Barrack Obama

 

9, Aká je Vaša najobľúbenejšia postava seriálu?

Malcolm Dragon- z toho dôvodu je aj hlavnou postavou. Predtým to bol jeho otec (pôvodný Savage Dragon, pozn. red.).

Malcolm Dragon syn Savage Dragona

10, Na čo sa ešte v SD môžeme tešiť.. ak nám to môžete prezradiť?

Budem pokračovať v ságe rodu Dragonovcov. Malcolm a jeho manželka Maxine majú štyri deti a ich príbehy sa ešte len začínajú písať. Taktiež neustále obmieňam staré postavy za nové. Smrť a nový život je tu na „dennom“ poriadku. SD je totižto naozaj žijúci príbeh, po ktorom fanúšikovia túžia už od „úsvitu superhrdinov“ – je to svet, kde postavy vyrastajú spolu s nimi.

 

Ďakujem srdečne za rozhovor...

 

Rozhovor pripravil: Laco Orosz

Savage Dragon a Hellboy.

Savage Dragon Komiks

Akčná figúrka Savage Dragon