Avengers:Endgame

Všetko má svoj koniec

a preto to, čo začalo filmom Iron Man v roku 2008, sa blíži do svojho finále.

Avengers: Endgame malo byť dlho očakávaným ukončením takzvanej fázy 3. Pred pár dňami však šéf stúdia Marvel, Tom Feige, prezradil, že ukončením tejto fázy bude až film Spider-Man: Far From Home, ktorý má premiéru tento rok, a ktorého dej sa bude odohrávať len pár minút po udalostiach z filmu Avengers: Endgame.

Spider-Man:Far from home trailer.

Názov

Marvel udržiaval názov najnovšieho filmu Avengers v tajnosti niekoľko mesiacov. Podtitul "endgame" odkazuje na repliku Doctora Stranga z predchádzajúceho dielu Infinity War. Predtým, ako Doctor odovzdal Kameň času (Time stone) Thanosovi, povedal Tonymu Starkovi "We're in the endgame now."
Definícia slova endgame označuje: finálnu fázu hry, napríklad pri šachoch alebo kartovej hre Bridž, kedy ostáva už len pár posledných figúriek alebo kariet. Zostalo len pár Avengerov a polovica vesmíru je preč, stávky nikdy neboli vyššie.

Kto neprežil "The Snap"

Aj napriek obrovskému úsiliu, Avengeri zlyhali. Thanos získal všetky kameňe nekonečna: Space (modrý), Power (fialový), Reality (červený), Soul (oranžový), Mind (žltý), and Time (zelený)

a použil ich na vyhladenie polovice celého vesmíru lusknutím svojich prstov.

Toto je zoznam potvrdených umrtí:

Black Panther (T’Challa, herec Chadwick Boseman)
The Winter Soldier (Bucky Barnes, herec Sebastian Stan)
The Falcon (Sam Wilson, herec Anthony Mackie)
Doctor Strange (Stephen Strange, herec Benedict Cumberbatch)
Groot (herec Vin Diesel)
Gamora (herec Zoe Saldana)
Drax (herec Dave Bautista)
Mantis (herec Pom Klementieff)
Star-Lord (Peter Quill, herec Chris Pratt)
Nick Fury (herec Samuel L. Jackson)
Maria Hill (herec Cobie Smulders)
Loki (herec Tom Hiddleston)
Scarlet Witch (Wanda Maximoff, herec Elizabeth Olsen)
The Vision (herec Paul Bettany)
Shuri (herec Letitia Wright)
The Wasp (Hope van Dyne, herec Evangeline Lilly)
The Original Ant-Man (Hank Pym, herec Michael Douglas)
The Original Wasp (Janet van Dyne, herec Michelle Pfeiffer)
Spider-Man (Peter Parker, herec Tom Holland)

Toto je zoznam postáv zabitých Thanosovým lusknutím, čo sa často označuje aj pojmom „Snap“, ale na zozname mŕtvych postáv sa nachádzajú aj Loki, ktorého Thanos uškrtil vlastnými rukami, taktiež Gamora, ktorú Thanos obetoval, aby mohol získať kameň duší.

Avengers Fallen

Avengers Survivors

Divoké karty 

(môže obsahovať Spoiler!)

Hoci sa neobjavili v Infinity War, dvaja ďalší Avengeri sa vrátia v Endgame, a to Ant-Man (Scott Lang, herec Paul Rudd) a Hawkeye (Clint Barton, herec Jeremy Renner), ktorý sa vráti pod prezývkou Ronin. Podľa mnohých fanúšikov zohrajú práve tieto dve postavy zásadnú úlohu.

Hawkeye / Ronin

Naposledy, kedy sme videli Scotta Langa alias Ant-Mana, bolo na konci jeho sólo filmu Ant-Man and The Wasp, kde bol uväznený vo vnútri takzvaného Quantum Realm – dimenzia, ktorá je prístupná iba po zmenšení do subatomickej veľkosti. Quantum Realm nemá jednu, ale rovno dve možnosti, ktoré by mohli pomôcť tímu Avengerov, a priviesť mŕtvých späť k životu. Počas toho, ako bol Ant-Man uväznený v Quantum Realm, bol na expedícii v zozbieraní takzvaných „quantum healing particles“. Zatiaľ, čo presná podstata týchto častíc je nejasná, veľa fanúšikov sa domnieva, že práve tieto častice by mohli byť použité na oživenie mŕtvych členov tímu. Quantum Realm má navyše sám o sebe zvláštne vlastnosti. Originálny Ant-Man, Hank Pym, raz popísal túto sféru ako “a reality where all concepts of time and space become irrelevant as you shrink for all eternity“. A ak sa tam čas a priestor stanú irelevantnými, potom by Ant-Man mohol viesť Avengerov do Quantum Realm, kde by mohli cestovať späť v čase a zastaviť Thanosa predtým, ako by získal všetky kamene nekonečna. (V potitulkovej scéne Ant-Man a Wasp, Janet varuje Scotta, aby sa nedostal do „Time Vortexu“, čo môže byť ďalšia veľká nápoveda)

Potitulková scéna z filmu Ant-Man and the Wasp.

Avengerom sa dostane taktiež pomoci od Captain Marvel (Carol Danvers, Brie Larson). Tá sa nachádzala vo vesmíre od udalostí, ktoré sa odohrali v jej sólovom filme zasadeného do obdobia 90. rokov. V potitulkovej scéne filmu Avengers: Infinity War ju povolal na pomoc veliteľ S.H.I.E.L.D.-u Nick Fury.Captain Marvel získala jej superschopnosti pri výbuchu zahŕňajúcom Tesseract (obsahujúci Space Stone) – čo znamená, že má spojenie s kameňami nekonečna, a môže ich použiť pri narušení Thanosových schopností. Aj keby jej napojenie na kamene nekonečna neboli dostačujúce, Captain Marvel je sama o sebe jednou z najmocnejších superhrdiniek, ktorá môže pomôcť Avengerom pri boji proti Thanosovi.

Potitulková scéna z filmu Avengers:Infinity War

A nakoniec je tu ešte jeden Marvel hrdina, ktorého sme už nevideli nejakú dobu. Z plagátov, ktoré sa objavili na film Endgame je však jasné, že sa vo filme objaví. Je ním Valkýra (Tessa Thompson).


Valkyrie

Chronologická postupnosť posledných filmov

Pokiaľ by ste si pred návštevou filmu chceli pripomenúť predošlé udalosti, ktoré sa odohrali v predchádzajúcich filmoch od štúdia Marvel, nie je nič ľahšie, ako si ich pozrieť. V našom zozname nájdete ich poradie podľa chronologických udalostí.

Captain America: The First Avenger (2011)
Captain Marvel (2019)
Iron Man (2008)
The Incredible Hulk (2008)
Iron Man 2 (2010)
Thor (2011)
The Avengers (2012)
Iron Man 3 (2013)
Thor: The Dark World (2013)
Captain America: The Winter Soldier (2014)
Guardians of the Galaxy (2014)
Guardians of the Galaxy 2 (2017)
Avengers: Age of Ultron (2015)
Ant-Man (2015)
Captain America: Civil War (2016)
Black Panther (2018)
Spider-Man: Homecoming (2017)
Doctor Strange (2016)
Thor: Ragnarok (2017)
Avengers: Infinity War (2018)
Ant-Man and the Wasp (2018)
Avengers: Endgame (2019)