Batman oslávil osemdesiatku.

Temný rytier, križiak bojujúci proti zlu- hnaný nevyšetrenou kruto-vraždou svojich rodičov a prirodzene motívom „večnej pomsty“, s galériou pitoreskných i strašidelných „zlosynov“ (Louvre by mohol závidieť) a plejádou všakovakých dobrodružstiev,  oslňuje očká čitateľov a divákov už 8 dekád. Ťažko povedať prečo Batman (aka Bruce Wayne- ale kto je vlastne koho alter-ego?!), jeho popularita a svetový úspech pretrval dodnes. Či je to maska- „totem“ netopiera, motív samotnej pomsty, temnota- samota hlavného hrdinu, technické hračky a „angličáky“, lietadelka, motorečky, tvrdý „ninjovsko-samurajský“ výcvik, playboyský look, filantropia, kontroverzia, pinakotéka ostatných vystupujúcich postáv, či zvierat (a rôznych iných potvoriek)- môžeme len polemizovať. Vodu na mlyn samozrejme v posledných dekádach ženú nielen komiksové a filmové spracovania, ale samozrejme aj videohry. 

Batmanovi úhlavní nepriatelia. Autor - Tim Cooke


Batman prešiel hlavami a rukami mnohých známych i neznámych komiksových tvorcov (aj mnohých inšpiroval- ako napr. Todda McFarlanea a jeho Spawna a na ich menovanie by trebalo samostatný článok ak nie 2, ale pôvodne ho stvorili pre predchodcu DC Comicsu kresliar Bob Kane a spisovateľ Bill Finger začiatkom roka 1939. Prvé číslo Batmana vyšlo v magazíne Detective Comics, s poradovým číslom 27., 30. marca 1939. Finger dostal kredit ako spolutvorca až oveľa-oveľa neskôr, oficiálne v roku 2015 (!) . Ale to bol divoký pravek komiksu a „ghostwriterov“. 

Detective Comics - Prvý komiks s Batmanom.


Nezabúdajme na Netopiera: Pôvodná vizáž, alebo kostým Batmana prešiel mnohými zmenami a prechádza nimi dodnes. Každý z Batsyho fanúšikov má určite tú „svoju“ najobľúbenejšiu podobu. Pôvodní autori sa inšpirovali klasickými fiktívnymi detektívmi a pulpovými románmi, kde vystupovali (napr. Sherlock Holmes, Dick Tracy a pod.) a samozrejme zo Zorra Pomstiteľa (čo je aj zakomponované a spomínané v komiksoch). Jedno, čo sa ale stále vracia (komiks je založený na vracajúcich sa postavách) a v podstate nemení (len „novonavrhuje“), je ikonická pláštenka, maska s netopierími „uškami“ (ktoré sa neustále skracujú a potom predlžujú. Pôvodne ich začal „tupírovať“ neviem kto, ale na najkratšie Frank Miller), opasok s rôznymi gadgetmi a samozrejme „logo“ netopiera na hrudnom pancieri bohatiera. Od ikonického loga, od „hruďopiera“ sa odvodzuje aj tzv. „Batsignál“, ktorým policajný komisár Jim Gordon tohto vigilanta privoláva na pomoc v boji s kriminalitou. 

Vývoj Batmanových kostýmov v priebehu času.


 Keď už hovoríme o „Batsignále“ – v deň oslavy Batmanových narodenín, čo bol tento rok dátum 21. september, mnohé svetové metropoly v noci reálne tento signál rozsvietili. Čudujem sa síce, prečo nie aj u nás, ale možno je konečne čas začať. Ale nezúfajte- najbližší si môžete vyhľadať pomocou „Bat-trackeru“ na webe DC. Toho roku slávime v poradí 5. „Batman Day“ zo zas presunutým dátumom- dúfajme, že poslednýkrát zmeneným. Alebo možno nie... Pýtate sa na dôvod? Je „banálny“- a hlavne teda komerčný, súvisiaci s „výpredajmi“ a pauzami vo vydávaní komiksov. Blah. Komiks je komerčný proste- v dobrom i v zlom. 

Batsignal 2019 - New York budova Domino Sugar refinery Brooklyn

Batsignal 2019 - Tokyo Shibuya Scramble Crossing

Batsignal 2019 - Johannesburg Leonardo Building, najvyššia budova v Afrike.


Pre mňa osobne bol Batman motiváciou pre vstup do komiksovej ríše a neskôr aj brandže ako takej. Niektoré filmy sa dostávali do bývalého Československa z rôznou latenciou (po páde komunistického režimu, ktorý komiksom a komiksovým filmom veľmi neprial, až na niektoré výnimky ako Barbarella a podobne). Práve v tom roku sa dostal, už si nepamätám, či do kín, alebo na VHSky film Batman Tima Burtona (z roku 1989). Samozrejme- gotickú atmosféru podčiarknutú hudbou Dannyho Elfmana, čo Burton vytvoril,  si pamätám dodnes a je pre mňa navždy spätá z Batmanom. 

Batman verzia Tim Burton :)


Okrem úžasného Art DEco animáku od Warnerov existuje ešte pôvodný seriál, ktorý  som ale dodnes nevidel. (Nielen) Jeho problém je podľa mňa to – a stým súvisí aj Batmanova kontroverzná a dodnes diskutovaná stránka, je v tom, že bol príliš excentrický. Nie nešlo o efekty, alebo o akčné scény, tie sú dodnes dobré a pekne komiksovo čudácke (aspoň ukážky sa mi páčia, ako hovorím nevidel som to celé). Ide skôr o zobrazenie postáv a ich charakterizáciu- nie sú len groteskné, ale aj podľa kritikov-  „queer“. Mne osobne to nevadí, za to skôr môže fraškovité písanie a kresba neskorších tvorcov komiksu (koncom 50.tych a začiatkom 60. rokoch). A povedzme vtedajšia Batmanova vytočená mizogýnia. Tieto veci nielen na stránkach komiksu, ale neskôr hlavne na tv obrazovke, naštartovali a rozbehli dlhotrvajúcu spoločenskú debatu, strach, hnus a odpor ku komiksu ako takému a vyvrcholili jeho verejným pálením, ale hlavne zavedením predlhej „autocenzúry“- Comics Code Authority ( úplne znefunkčnená bola až v roku 2011 ) . Hlavným dôvodom bolo dielo amerického psychiatra Fredrica Werthama: „Seduction of the Innocent“, kde rozoberá psychický dopad komiksov  ( špeciálne Batmana) a homo-sexuality v nej zobrazovaných na deti, špeciálne malých chlapcov (kvôli jeho mladistvému sidekickovi Robinovi a ich „eskapádam“ ergo „vzťahu“- pravda je, že zakomponovania mladistvých sidekickov bol trik na prilákanie mladistvého publika ). Samozrejme, Werthamove zámery boli neskôr vyvrátené a zosmiešnené, ale debatované sú dodnes a na moje prekvapenie aj uznávané, pretože jestvuje x moderných titulov (aj od DC, kde je inosexualita zobrazená otvorene). Dopomáha tomu aj Batmanovo večné „talianske manželstvo“, či skôr „sadomaso vzťah“ s Jokerom (mimochodom tešíte sa na nový film?). Toto všetko ale nech súdia teoretici a kritici, ale hlavne čitatelia. Mne to neubližuje. 

Len podčiarkujem jedno- diverzita v komiksoch je dôležitá, pretože sú naozaj masové a vo veľa prípadoch aj mienkotvorné médium, s presahom do iných odvetví (ergo intermédium). 

Batman komiksové verzie


S obmenou myriady mnohých autorov sa menil aj Batmanov charakter, hlavne čoby bojovníka so zločinom (a prístup k jeho páchateľom)- pôvodne to bol temný rytier, ktorý doslova zabíjal gangstrov, niekedy s nimi iba tak „laškoval“ a predbiehali sa, kto je lepší vynálezca, či „šibal“, inokedy bol zas najlepší detektív na svete, potom zástanca samurajských kódexov a cti, staroveké božstvo, upír  a tak podobne dookola, až kým sa neuzatvoriteľný kruh neuzavrie. Nehovoriac o početných zraneniach, „domnelých smrtiach“, „zastúpeniach“ a „reinkarnáciách“ hlavnej postavy, či vedľajších postáv. Osobne si myslím, že aj toto- táto rozmanitosť Batmanovej charakterizácie a zamerania príbehov (až na tie „protikomunistické a protiteroristické“, čo bola a je samozrejme proklamácia vtedajšej a dnešnej politiky USA) je jeden z dôvodov, prečo sa komiks a odvodené produkty udržali na trhu 80 rokov. 

Jedna z mnohých Batmanových podôb - Ninja Batman


Treba samozrejme spomenúť aj legendárneho komiksáka Franka Millera (Sin City, 300), ktorý Batmana v roku 1986 opäť vrátil k drsnému noirovému štýlu rozprávania a kresby-  v prvej knihe zo série Dark Knight (dodnes sú vydané 3 a Frank aktuálne chystá štvrtú). Z jeho diela vychádzal nielen Nolan, ale aj Snyder a mnohí ďalší. Hoci sa radí do série tzv. „elsewords“ mimo „kanónu“, rozhodne patrí k tomu najlepšiemu z batmanovskej histórie. Preto Batsyho narodeniny oslávim prečítaním práve tejto skvelej Millerovej trilógie. Taktiež doporučujeme Rok Jedna, od toho istého autora. Jeho ďalšie, bohužiaľ veľmi spolitizované poňatie súčasného Batmana bolo tak kontroverzné, že samotné DC ho zamietlo vydať. Nájdete ho však pod názvom Holy Terror. Postavy síce nie sú „licencované“, ale sú to jednoznačne netopierik a mačička.  Ako som hovoril- politické výpovede akémukoľvek komiksu veľmi nesvedčia, aj keď mnohokrát bol a je využívaný ako propaganda, už od 2. svetovej vojny. 

Frank Miller's Dark Knight Returns

Batman v časoch propagandy - komiks Worlds finest 8


Netreba zabúdať na perfektnú dilógiu The Long Halloween/ Dark Victory od dua Loeb/Sale, či Moorov Killing Joke (kameňák), taktiež na Mignolov Gotham by Gaslight a „lovecraftovský“ Doom That Came to Gotham. Takto by sme mohli pokračovať donekonečna- stačí si len vybrať, milý čitateľ. V angličtine, či češtine. Batman je natoľko populárny aj u nás, že preložených titulov je kopec, a to nie len vyššie menované.  Momentálne beží „rebirth“, nie je však dôvod nevrátiť sa aj k perfektnému „New 52“ (aspoň Court of Owls, ktorý mimochodom krásne adaptovalo mimoriadne produktívne duo Macek/Kopl v českom Dechberoucím Zázrakovi, a možno aj v aktuálnom spin-offe Pérák). 

Ako oslávite Batmanovu 80ku Vy? Neváhajte a niečo pekné s Batmanom si kúpte u nás v e-shope. 


Autor: Laco „joffre“ Orosz


Batman Logo k 80.výročiu.

Komiks batman Hush v česko preklade vyšiel ako Batman - Ticho

Batman autor. Jim Lee

Evolúcia Batman logá

Batman autor. Alex Ličková

Pár verzí komiksových Batmanov.