Herbológia vo svete Harryho Pottera

Mandragory

Určite si každý spomína na hodinu herbológie, kedy študenti druhého ročníka Rokfortskej strednej školy čarodejníckej (vrátane Harryho, Rona a Hermiony) presádzali rastliny zvané mandragory. Korene týchto rastlín vyzerajú ako ľudské bytosti, ktorých krik môže byť po ich dozretí smrteľný pre každú osobu. Slávnym príkladom bola ministerka mágie, Venusia Crickerlyová, ktorá v roku 1912 tragicky zahynula pri presadzovaní mandragory. Krik mladých mandragor nie je smrteľný, môže však človeka omráčiť až na niekoľko hodín. Z tohto dôvodu sa pri presádzaní mandragor odporúča nosiť chrániče na uši.Mandragory sa nielen podobajú na ľudské bytosti, ale majú taktiež podobné správanie počas ich vývoja. V určitom bode zostanú náladové a tajomné, čo naznačuje, že dosiahli dospievanie. Výnimku u týchto rastlín nepredstavuje ani tvorba akné. Mandragory sú plne vyzreté, keď začnú navzájom prechádzať do kvetináčov druhých mandragor.


Mandragora je silný regeneračný prostriedok. Pomáha ľuďom, ktorých niekto zaklial, vrátiť sa do pôvodného stavu. Ich listy môžu byť použité v elixíroch a v rôznych formách tvoria podstatnú časť väčšiny protijedov.

Vedeli ste však, že autorka Harryho Pottera sa inšpirovala skutočnou rastlinou, ktorá je dodnes využívaná? Koreň mandragory prebúdzal už u starovekých učencov fantáziu, pretože svojim tvarom pripomínal ľudské telo. Práve preto sa v stredoveku verilo, že rastie iba pri popraviskách a pri jeho vykopaní zo zeme môže vykríknuť tak nahlas, až človeka zabije. Iste Vás neprekvapí, že koreň bol v tom čase súčasťou rôznych woodoo rituálov. Dnes sa mandragora kvôli nebezpečenstvu predávkovania bežne nepredáva. Šťava z koreňa však môže pomôcť pri nespavosti, vo väčšom množstve ako omamný prostriedok, ktorý tlmí bolesť, ale spôsobuje tiež halucinácie a živé sny.

Pokiaľ sa Vám táto scéna páčila tak ako nám, môžete si ju doma stále pripomínať tymito roztomilými figúrkami, ktoré nájdete na našom e-shope.

Funko Pop - Harry Potter

Funko Pop - Hermiona

Funko Pop - Ron