Jurský Park

Menej je viac

Pokiaľ ste niekedy potrebovali dôkaz toho, že menej je niekedy viac keď príde na ukazovanie kariet v Blockbusteroch, nie je krajší príklad ako práve Jurský Park.

Pri jeho stopáži 127 minút, Jurský Park aktuálne obsahoval iba 15 minút záberov dinosaurov.

Ako to celé mohlo byť inak

počas kastingov na Jurský Park , William Hurt odmietol rolu Alana Granta bez toho, aby si vôbec prečítal scénar. Túto rolu odmietol aj Harrison Ford, ale aj ďalší herci ako Richard Dreyfuss a Tom Sizemore.

Sean Connery odmietol rolu Hammonda.Herečky známych mien ako Sandra Bullock, Gwyneth Paltrow, Helen Hunt prešli kastingami na úlohu Ellie Sattler, ale žiadna z nich neuspela.Ale všetko mohlo byť naozaj úplne inak, keby úlohu Iana Malcolma dostal komik Jim Carrey, ktorému sa na kastingoch darilo veľmi dobre podľa slov kasting directora - Janet Hirshenson.


Nielen Stan Lee má svoje Camea

Aj keď treba povedať, že Stan Lee je pre svoje Camea veľmi obľúbený, a nie jeden fanúšik čaká, kedy sa vo filme objaví na plátne.

Steven Spielberg sa taktiež objavil v Jurskom Parku, a to v The Lost World: Jurassic Park. Odpustíme Vám, že ste si ho na plátne nevšimli. Jedná sa totiž o jedno z najnenápadnejších Camea.

Pokiaľ sa pozriete veľmi dôsledne a zblízka na vysielanie CNN o návrate dinosaurov na ostrov, môžete v odraze televízora vidieť Jeffa Goldbluma. A kto sedí vedľa neho? Steven Spielberg jediaci popcorn!


Jeden z najikonickejších záberov

k tým určite patrí vibrujúci pohár vody pri každom kroku ohromného T-Rexa.
Tento nápad dostal Spielberg počas jazdy vo svojom aute pri hlasnom posluchu pesničky Earth, Wind & Fire. Ukázal sa však zložitejší na vytvorenie, akoby sa mohlo zdať. Poradil si s ním expert na špeciálne efekty - Michael Lantieri. Vytvoril ho za pomoci brnkania na gitarovú strunu, ktorá bola pripevnená pod prístrojovú dosku.


Zvuky dinosaurov

Chcete vedieť ako vznikli všetky tieto revy a vrčania? Rev T-Rexa bol vytvorený z kombinácie zvukov trúbiaceho slona, zvuku páriaceho sa tučniaka, štekania psa skombinovaného s revom tigra a aligátora.
Zvuk Dilophosaurusa bol vytvorený zo škriekajúcej opice, jastraba, labute a potkanov.
Zvuk Velociraptora je kombináciou slona tuleních mláďat, mroža a delfína.
A v scéne kde T-Rex chytí Galliminusa do úst a zatrasie s ním? To čo počujete je zvuk psa žuvajúceho gumovú hračku.

Odkazy na ďalšie Spielbergové filmy


Jurský Park

Krátko po tom, ako sa Nedry objavil prvýkrát vo filme v kontrolnej miestnosti počas jeho hádky s Hammondom, môžete vidieť na pozadí jednej obrazovky hrať Čeľuste. Tento film bol režírovaný Stevenom Spielbergom, ale to Vám určite nemusíme pripomínať.The Lost World

Keď narazil autobus do výlohy videopožičovne, môžete si v obchode všimnúť plagát na film Hook, ktorý taktiež režíroval Spielberg.Jurský Park 3

Keď paleontológ vojde do baru na večeru s Kirbym, môžete vidieť hrací automat (Pinball ): Jurský Park.

Jurský Svet

Veľký biely žralok zjedený vo filme Jurský Svet je jasná pocta filmu Čeľuste.


Dvojnásobne drahší zábavný park ako film

Kvôli hurikánu, ktorý zasiahol štáb pri natáčaní filmu, skončilo samotné natáčanie o 12 dní skôr, ako sa plánovalo. Film samotný stál 63 000 000$ - šialene málo oproti rozpočtom dnešných blockbusterov.
Ale ešte predtým, ako Spielberg začal s filmovaním Jurského Parku, inžinieri z Universal štúdia pracovali na stavbe atrakcie Jurassic Park: The Ride v štúdiách Universal v Hollywoode, ktoré sa otvorilo v roku 1996, a jeho stavba stála 110 00 000$ - dvojnásobok toho, ako stál samotný film.

Ani Steven Spielberg neprišiel skrátka

Steven Spielberg obdržal 250 000 000$ zo zárobkov Jurského Parku. Je to doposiaľ najväčšia suma, ktorú zarobil jediný človek z jediného filmu. Profit pozostával ako z príjmov filmu samotného, tak aj z predajov doplnkového tovaru ako boli tričká, fľašky, nádoby na obed apod.