Príručka pre začínajúceho zberateľa Funko POP

Čo je to vlastne Funko Pop!?

Funko POP! figúrka je štylizovaná zberateľská figúrka, vyrábaná firmou Funko company, sídliacou v meste Everett vo Washingtone. Je ľahko identifikovateľná vďaka jedinečne vyzdobenej a nadrozmernej hlave, ktorou je tak špecifická. Niektoré Funko POP! figúrky sú takzvané „bobble-heads“ čo znamená, že ich hlavičky sú pripevnené na pružinke a kývajú sa. Táto metóda sa však nedá aplikovať u každej figúrky, a preto niektoré majú svoje hlavičky pevne zafixované. Firma Funko má licenciu pre viac ako 1000 produktov, vďaka čomu si môže každý zberateľ vybrať licenciu, ktorá je jeho srdcu najbližšia, a to od Star Wars, Avengers až po rôzne menej známe seriálové a herné licencie. Každý si nájde skrátka to svoje! Aj vďaka veľkému počtu licencií sa stávajú tieto malé roztomilé figúrky čoraz viac populárnejšími.

Freddy Funko maskot firmy Funko

Freddy Funko maskor firmy Funko

Vystaviť v krabičke alebo bez?

To je jedna z najväčších a najčastejších dilém zberateľov, na ktorú neexistuje jednoznačná odpoveď. Je asi na každom zberateľovi, ako sa rozhodne. Pri rozhodovaní Vám môže pomôcť pár informácií. Pokiaľ niekedy v budúcnosti plánujete nejakého „Popíka“ predať alebo vymeniť, tak krabičku určite nezahadzujte! Funko POP! figúrky bez krabičky v budúcnosti vymeníte alebo predáte len veľmi ťažko, nehovoriac o strate takzvanej zberateľskej hodnoty. Pokiaľ patríte ku skupine zberateľov, ktorí berú svoju zbierku vážne, potom u nás nájdete aj takzvané Funko POP Protectory, ktoré slúžia na komplexnú ochranu Vašej figúrky a zároveň jej krabičky, ktorú chráni od vonkajších vplyvov. 

Funko POP Protector

Funko POP Protector.

Pokiaľ si svoje Funko POP! figúrky plánujete nechať do konca či už života, alebo vesmíru, tak ich kľudne z krabičky vyberte a krabičku zahoďte. Vystavené na poličke vyzerajú samozrejme oveľa lepšie.

Zberateľská hodnota Figúriek Funko POP

Keď už sme spomenuli ich zberateľskú hodnotu, poďme sa pozrieť, čo ju ovplyvňuje najviac. 

V prvom rade je to exkluzivita niektorých figúrok. Exkluzívny „Popík“ sa vyznačuje svojou limitovanou produkciou, zvyčajne vyrábaný pre určitú udalosť. Medzi tie najväčšie patria San Diego Comic-con a New York Comic-con. Tieto Funko POP! figúrky sa dajú ľahko identifikovať vďaka ich nálepke, ktorá sa nachádza na prednej strane obalu. Tieto „Popíky“ bývajú taktiež ľahko odlíšiteľné od klasických, vyrábaných hromadnou výrobou. Odlišujú sa napríklad inými farebnými variáciami, ďalej môžu svietiť v tme, alebo môžu byť špeciálne plyšové verzie, či mnoho ďalšieho.

V nedávnej minulosti sa na európskom trhu začali objavovať figúrky so striebornou nálepkou Exclusive

Exkluzívna nálepka Funko POp Europe

Exclusive nálepka určená pre Európksu distribúciu a trh.

Jedná sa o limitované verzie, ktoré sú určené pre európsky trh a európsku distribúciu, a preto rovnaká figúrka, zakúpená napríklad v USA, bude mať inú nálepku (napríklad Wallmart exclusive nálepku, ktorá bola určená figúrkam, predávajúcim sa v americkej sieti predajní Wallmart).

Exkluzívne verzie určené pre Americký trh

Exkluzívne verzie ktoré nahrádza samolepka Exklusive

Funko POP SDCC Exclusive 2018 sticker

Exkluzívna nálepka pre Funko pop San Diego Comic Con 2018

Funko POP SDCC Exclusive 2014 sticker

Exkluzívna nálepka pre Funko pop San Diego Comic Con 2014

Funko POP NYCC sticker

Exkluzívna nálepka určená pre New York Comic Con

Funko POP NYCC sticker EU

Exkluzívna nálepka určená pre New York Comic Con

„Flocked“ nálepka 

Flocked sa označujú „Popíci“, pokrytí špeciálnou látkou, ktorá na dotyk pripomína kožušinu.

Funko POP Flocked verzia

Flocked (Plyšová) verzia Figúrky Funko POP

„Glow in the dark“ nálepka

Ako si už domysleli naši anglicky hovoriaci čitatelia, jedná sa o „Popíky“, ktoré svietia v tme.

Glow in the dark Sticker Funko

Samolepka určená pre špeciálne verzie figúrok svietiachich v tme.

Funko POP Gitd Spider-man

Figúrka Funko POP svietiaca v Tme.

Čo znamená „Chase“ nálepka?

V minulosti bola šanca na nájdenie Chase figúrky 1:36, dnes je táto šanca o niečo väčšia, a to 1:6.
Keď v minulosti firma Funko posielala figúrky predajcom, tie bývali väčšinou posielané po 36 kusov. Jeden z týchto 36 kusov býval väčšinou označený práve touto nálepkou Chase. Jedná sa o ten istý charakter, ktorý je odlíšený zväčša svojou farbou, ktorá môže byť napríklad metalická. Ide o vzácne, a zo zberateľského hľadiska vyhľadávané kúsky. V dnešnej dobe sa objavuje týchto Chase kúskov o niečo viac ako v minulosti, pretože Funko ponúka predajcom k ich objednávke možnosť objednať 5+1 Chase, čo znamená, že jedna zo 6 figúrok je práve Chase. Nie každá figúrka má však aj svoj Chase variant. 

Funko POP Chase sticker

Samolepka Chase 

Funko POP Chase a normal verzia

Rozdiel medzi normálnou verziou figúrky Georgieho a Chase verziou.

Vaulted Funko POP!

Funko POP! figúrky uzatvorené do imaginárneho „trezoru“. Medzi zberateľmi veľmi populárne pre svoju zberateľskú hodnotu. Akonáhle sa nejaký „Popík“ dostane do tohto trezoru, nie je preňho už cesta späť. Vaulted „Popíci“ sa označujú takí, u ktorých je skončená výroba, a už nikdy nebude obnovená. To znamená, že pokiaľ budete chcieť nejakého takéhoto „Popíka“, musíte byť pripravený zaplatiť zaňho zberateľskú cenu. Zoznam týchto figúrok si môžete pozrieť napríklad tu: https://www.funko.com/products/all/categories/the-vault

Funko POP Vaulted Ace Ventura

Vaulted Funko POP Ace Ventura

Samozrejme, exkluzívnych Funko POP! je oveľa viac. Pre inšpiráciu si môžete pozrieť našu fotogalériu, ktorú nájdete na konci blogu.

Som začínajúci zberateľ, aké figúrky by som mal zbierať?

Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď. Keď sa nás niekto túto otázku pýta, odpovieme mu, aby začal určite zbierať figúrky z hier, kníh, komiksov, filmov alebo seriálov ktoré má rád, a nemusia byť vôbec z limitovaných verzií.

Pokiaľ by ste chceli začať zbierať tieto roztomilé figúrky, nie je nič ľahšie, ako si ich objednať na našom e-shope, kde sme pre Vás pripravili aj špeciálnu kategóriu EXCLUSIVE, v ktorej nájdete aj vyššie spomínané exkluzívne verzie. Tak sa poponáhľajte, kým sa nevypredajú! Avšak pozor, musíme Vás upozorniť, že zbieranie týchto figúrok je veľmi návykové.